Anestezjologia
Lęk przed znieczuleniem bywa większy niż lęk przed zabiegiem którego dotyczy.
Bezpieczeństwo i komfort Twojego pupila
Bardzo często spotykamy się z taką sytuacją, że właściciele z obawy przed znieczuleniem (narkozą) nie decydują się na zabieg, który może sprawić że zwierzę przestanie żyć w cierpieniu lub nawet jest w stanie przedłużyć mu życie.
Dlatego od dłuższego już czasu skupiliśmy się na kwestii anestezjologii i terapii bólu. W naszej przychodni specjalistyczna opieka anestezjologiczna stanowi nieodłączną część wszelkich zabiegów chirurgicznych i stomatologicznych.
- Kwalifikujemy zwierzę podczas wizyty w gabinecie, które wykaże ogólny stan zdrowia pacjenta. W niektórych przypadkach możemy zlecić dodatkowe badania krwi czy serca jeśli stwierdzimy że pacjent tego wymaga (wiek, rasa, choroby etc).
- Każdy zabieg jest wykonywany w narkozie wziewnej, a protokoły znieczulenia są dobierane indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. Podczas zabiegu anestezjolog kontroluje pracę serca (EKG), ciśnienie krwi, saturacje, kapnografię, głębokość znieczulenia a także kwestie związane z czuciem bólu. Wszystko jest zapisywane na karcie anestezjologicznej, która jest przechowywana w dokumentacji medycznej.
- Używamy także znieczuleń miejscowych, które jako jedyne są w stanie w 100% wyeliminować odczuwanie bólu. Ma to szczególne znaczenie w zabiegach stomatologicznych czy w obrębie jamy brzusznej, a także chociażby kastracji samców.
- Dzięki wykorzystaniu wielu leków, jesteśmy w stanie obniżyć dawki poszczególnych z nich, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych lub przedawkowania któregoś z nich.
Opieka anestezjologiczna to nie tylko monitoring funkcji życiowych. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do znieczulenia poprzez zastosowanie odpowiednich protokołów dla tego konkretnego pacjenta, które uwzględniają stan zdrowia, wiek czy choroby współistniejące oraz możliwe komplikacje. Dzięki temu możemy reagować szybciej a przez to podnosić bezpieczeństwo zabiegu i samego znieczulenia.
Mamy za sobą dziesiątki godzin szkoleń, ale przede wszystkim uczestnictwo w 3 modułach Szkoły Anestezjologii Weterynaryjnej VASTA pod kierunkiem DVM, DipECVAA, Dr. med.vet Petera Kronen’a.